Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-250W
Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-250W
Your price incl. VAT (20.0%)
Ordered for stock
Delivery Planned Delivery Date by Courier to you 27-05-2026
Ubiquiti
Manufacturer
Product number
ES-24-250W
Product Code
RL002.368
Warranty
24 months
Product description
Gigabit L3 PoE switch Ubiquiti EdgeSwitch ES-24-250W in 19" rackmount design with maximum PoE power 250W. Manageable switch with 24 gigabit metallic ports + 2 Gigabit SFP ports and 52Gbps total throughput.
Passive 24V and 802.3af/at PoE
Its biggest advantage is Gigabit PoE on each port, which can be set to be active PoE 802.3af/at with maximum power 34.2W/port or passive 24V with maximum power 17W/por. Automatic detection ensures full functionality of 802.3af and 802.3at devices without prior configuration. Passive 24V PoE must be set manually. Thanks to these features, one active element can be used to power all devices in your network!
UBNT ES-24-250W
Advanced UI
UBNT ES-24-250W
Package contains
  • Device
  • Rackmount screws
  • Power cord
Download
https://download.discomp.cz/Ubiquiti/CE/ES-24-250W.pdf
Download CE
https://download.discomp.cz/Ubiquiti/Datasheets/EdgeSwitch_DS.pdf
Download Datasheet
https://download.discomp.cz/Ubiquiti/Navody/EdgeSwitch_AdminGuide.pdf
Download Admin Guide
https://download.discomp.cz/Ubiquiti/QSG/EdgeSwitch_ES-24_QSG.pdf
Download Quick Start Guide
Download SFP compatible list
https://www.ubnt.com/download/edgemax/edgeswitch
Download Latest Firmware
Technical parameters
LAN ports
Design
Rackmount
Switchning capacity [Gbps]
26
MAC address table
16000
Packet forwarding rate [Mpps]
38,69
Web management
Yes
Management
Web management, SSH, Telnet
Features
VLAN, QoS, L3, DHCP snooping
Power type
Mains power (230V)
Fans
Yes
LAN speed
(24) 10/100/1000Mbps
Max. LAN ports speed
1G
PoE type
PoE-Out (only)
RJ45 ports 1G
24
SFP cages
2
Optical interfaces
(2) 1000Mbps
PoE-Out standards
802.3af, 802.3at, Passive 24V
PoE Out ports
24
PoE budget [W]
250
Max. power consumption [W]
250
Serial port
RJ45
Chassis design
Metal
Power via connector/terminal
230V AC