Google продължава да навлиза в Telco сегмента, посредством партньорства с O-RAN Alliance и Ericsson 5G

Google ускорява своята телекомуникационна стратегия, като се присъедини към O-RAN Alliance и си партнира с Ericsson, за да донесе възможностите на Google Cloud до 5G edge.
 
O-RAN или OpenRAN е неутрален от доставчика подход към мрежите за радиодостъп (RAN) като антени, мачти и малки клетки.
 
Пазарът на RAN традиционно е доминиран от „голямата тройка“ на Ericsson, Huawei и Nokia и се характеризира с силно интегриран хардуер и софтуер, който прави невъзможно смесването и съчетаването на иновациите.
 
За разлика от това, Open RAN предлага стандартизиран дизайн, който позволява на различни фирми да доставят хардуер и софтуер. Операторите се възползват от увеличени иновации от по-широк кръг доставчици, намалени разходи и по-голяма гъвкавост, тъй като заплахата от блокиране на доставчика е намалена.
 
Google казва, че OpenRAN е възможност за намаляване на разходите, мащаба и сложността и иска да внесе своя опит в софтуерните иновации в усилията за комерсиализация на O-RAN Alliance, като посочва като примери Go, Android и Kubernetes.
 
Той също така иска да използва опита си от изграждането на собствена мащабируема мрежа, за да поддържа услугите си и възможностите си за машинно обучение, за да помогне за създаването на автоматични 5G мрежи с „zero touch“ конфигуриране.
 
„Ние вярваме, че отворените референтни архитектури и интерфейси за RAN са от ключово значение за стимулиране на иновациите в мобилните мрежи на доставчика на комуникационни услуги (CSP) - като O-RAN ALLIANCE води до значителен напредък в RAN слоя и вече придобива популярност с редица големи доставчици на услуги, които са станали ранни възприемачи на стандарта “, каза Амол Фадке, управляващ директор, Telecom Industry Solutions и Ankur Jain, старши директор и уважаван инженер, Telecom в Google Cloud.
 
„Спецификациите на O-RAN също ще създадат условия за подобрена мрежова сигурност и ще дадат възможност за по-конкурентна и жизнена екосистема на доставчика на RAN с по-бързи иновации за подобряване на потребителското изживяване и отключване на нови операционни модели на Communication Service Provider (CSP)“
 
Членството на Google в O-RAN Alliance е допълнително доказателство за нарастващото сближаване на телекомуникационния и технологичния свят. Ултра бързите скорости, увеличеният капацитет и ултра ниската латентност на 5G на 5G ще позволят на мобилните мрежи за първи път да захранват критично важни приложения и да позволят създаването на изцяло нови случаи на употреба.
 
Това обаче изисква операторите да променят дизайна на мрежите си от централизирана, наследена основна инфраструктура към облака. Чрез виртуализирането на мрежовите функции операторите могат да разпространяват нови услуги по-бързо, динамично да разпределят ресурси там, където са най-необходими, и да приближат възможностите за обработка до точката на събиране.
 
Google се обедини с Ericsson, за да донесе изчислителните възможности на първия до 5G edge. Двете компании ще работят заедно върху съвместни продукти за клиенти и ще стартират пилотен проект с италианския телеком TIM.
 
Операторът ще внедри Корпоративни Приложения на edge активната мрежа, като автоматизира облачните приложения и основните функции на 5G инфраструктурата. Това ще позволи на партньорите да видят как инфраструктурата на TIM на Telco Cloud, услугите на Google Cloud и 5G core Мрежа и възможности на оркестрацията на Ericsson работят в реална обстановка.
 
„Организациите имат огромна възможност да трансформират цифрово бизнеса си с 5G и облачни възможности, като изкуствен интелект и машинно обучение на ръба“, каза Томас Куриан, изпълнителен директор на Google Cloud
 
„Горди сме да си партнираме с Ericsson, за да помогнем да изградим основа за доставчиците на комуникационни услуги и предприятията да се възползват от облачните технологии и облачните услуги, от ядрото на телекомуникационната мрежа до крайните и корпоративни помещения.“
 
Другите начинания на Google в включват партньорство с Nokia, която също премества собствената си инфраструктура към облака, и проект с Vodafone, който ще види създаването на „първоначална в индустрията“ глобална платформа за данни.